У червні 2026 року оленицю Мілу з травмованою передньою кінцівкою привезли з одеського зоопарку до реабілітаційного центру "Прайд", що на Миколаївщині. Впродовж восьми місяців у тварини не загоювався відкритий перелом ноги. Нині олениця перебуває під наглядом ветеринарів.
Що відомо про стан олениці та чому її перевезли до реабілітаційного центру кореспондентам Суспільного розповіли зоозахисники та представники одеського зоопарку.
Восьмирічну оленицю Мілу з травмою ноги з одеського зоопарку зоозахисники привезли в реабілітаційний центр "Прайд". Тварина перебуває у незадовільному стані, каже керівниця реабілітаційного центру для тварин Кіра Жилкіна.
"Стан її зараз не дуже гарний. Вона не має тієї маси тіла, у неї недостатньо вітамінів — по хутру це ми бачимо, по її стану", — говорить Жилкіна.
"На ногу вона стає, але вона у неї болить, тому зараз у нас проходить вона курс антибіотиків, оброблення рани обов'язково. І ми чекаємо після антибіотиків далі, що нам скажуть ветеринари, які слідкують за її станом".
Олениця Міла. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
У "Прайді" Міла живе в окремому вольєрі. За словами Кіри Жилкіної, її ізолювали від інших тварин, щоб забезпечити спокій та контроль за лікуванням.
"Дозовано, потрошки, ми їх (вітаміни — ред.) додаємо кожен день, щоб вона набрала масу тіла, щоб у неї був імунітет, у неї були сили боротися з інфекцією, яка зараз у неї", — розповідає Жилкіна.
"Вона буквально на третій день сама вже йде, вона розуміє, що ми йдемо її годувати. Наприклад: морква, яблука, бурячок, зерно ми даємо з рук. Ми бачимо, довіряє вона мені, тобто підходимо, приносимо, і вона до нас вже підходить сама".
Кіра Жилкіна годує оленицю. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
За словами зоозахисниці Анжеліки Карапетян, щоб перевезти оленицю до реабілітаційного центру, зоозахисники понад місяць домовлялися з представниками одеського зоопарку.
"Через місяць нашої комунікації, коли ми нарешті знайшли місце, я прийшла в зоопарк подивитися, в якому стані нога олениці. Я дуже здивувалася, що конструкція вилізла зовні, по рані повзають мухи, і на зовнішній стороні з’явилися рани і якісь плями", — каже зоозахисниця.
Ветеринарний лікар одеського зоопарку Петро Костко каже, після операції тварину три місяці утримували окремо та регулярно обробляли рану. Згодом оленицю повернули до загального вольєра.
"Кістки передпліччя були повністю посередині з переломами, з осколками, з відкритим переломом, тобто все було видно, як на долоні. На той момент ми практично рентген не робили, тому що в цьому потреби не було. Ми оглянули її, зняли пластину, провели рентген", — розповідає ветеринар.
"Так, зрощення пішло. Можливо, не так, як би нам хотілося, ідеально, але те, що я бачив, який був перелом уламковий достатньо… Я ж кажу, пошкоджений, тому що перелом стався в кінці робочого дня, при тому вихідний день".
За словами ветеринара, перелом стався за невизначених обставин.
"Директор (зоопарку — ред.) навіть подавав скаргу в поліцію для розслідування, тому що не було таких якихось причин просто так ламати ногу. Тобто або якийсь переляк, або вибух", — каже Костко.
Прооперована рана у перші дні після травми Фото Петра Костка
Рентгенівський знімок травми Фото Петра Костка
Рентгенівський знімок травми Фото Петра Костка
Вторинний мозоль, що утворився після відкритого осколкового перелому костей передпліччя Фото Петра Костка
Протягом восьми місяців зоозахисники пропонували допомогу в лікуванні тварини, каже засновниця громадської організації "А-Хімса" Олександра Гарбарь.
"В олениці був некроз, була відокремлена пластина. Плюс ми бачили рентгенівські знімки. У зоопарку нам сказали, що, коли робили операцію, рентген не проводили. Тобто її зробили просто "на око". Жодні аналізи, нічого не набирали. Антибіотики їй також не кололи. Їй прямо ось там у вольєрі, в антисанітарії, зробили цю операцію. І коли ми це все дізналися, ми, звичайно, були нажахані", — говорить засновниця організації.
"Ми дуже довго зв’язувалися із ветеринаром зоопарку, який оперував Мілу. Намагалися налагодити якось із ним контакт, але він хамив, грубив, не хотів відповідати на наші запитання. Говорив, що він чудово знає, як краще", — каже Гарбарь.
За словами Олександри Гарбарь, колишній директор зоопарку відмовлявся від запропонованої допомоги.
"Ми вісім місяців пропонували свою допомогу, але, на жаль, від допомоги відмовлялися. Казали, що у них все є. По факту, нічого не було. Навіть седації, як ми потім з'ясували, не було".
У зоопарку пояснюють, що перелом кінцівки в Міли стався у жовтні 2025 року. За словами заступниці директора Ольги Павлової, після травми для тварини шукали окреме місце утримання.
"У цьому вольєрі народили дві олениці. І почались такі трошки важкі відносини між ними — оленями і Мілою. І вони періодично починали її "щемити", — каже Павлова.
"У природі, в принципі, взагалі теж так відбувається, коли якась тварина слабка в групі, її просто витісняють. І ми почали шукати місце. Наразі у нас немає місця, де вона могла сидіти окремо, за довільними умовами".
Олениця Міла в окремому вольєрі у реабілітаційному центрі «Прайд». Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
За словами Кіри Жилкіної, тварині оброблюють рану та призначили курс антибіотиків. Подальше лікування визначатимуть після оцінки її стану ветеринарами.
