Модернізація систем водопостачання, меморандум про передачу модульних котелень і зелене відновлення регіону: посадовці Миколаївщини підписали низку угод з партнерами під час Конференції з відновлення України у Гданську 25 і 26 червня.
Кореспонденти Суспільного зібрали інформацію про головні угоди і рішення, ухвалені під час конференції.
40 мільйонів євро на зелене відновлення Миколаївщини
Миколаївська ОВА під час URCUkraine Recovery Conference — Конференція з питань відновлення України 2026 у Гданську підписала меморандум про співпрацю з NEFCOПівнічна екологічна фінансова корпорація, Nefco — the Nordic Green Bank. Це перша в Україні угода такого формату між регіоном та Північною екологічною фінансовою корпорацією, розповіли у відомстві. Від імені організації документ підписали інвестиційний директор Бо Нюхус та програмна менеджерка Ірина Федоренко.
"Співпраця охоплюватиме розвиток енергоефективної інфраструктури, відновлюваної енергетики, систем водопостачання та водовідведення, теплопостачання, вуличного освітлення, а також сферу управління твердими побутовими відходами".
Грантову підтримку нададуть Королівство Данія та Королівство Швеція на загальну суму понад 40 мільйонів євро для реалізації проєктів у Миколаєві, Вознесенську, Новій Одесі, Південноукраїнську, Первомайську, Новому Бузі, Баштанці та Коблівській громаді.
"Для нас важливо не лише відновлювати зруйновану інфраструктуру, а й закладати основу для сучасного розвитку громад. Підписання цього меморандуму відкриває нові можливості для реалізації проєктів у сфері енергоефективності, відновлюваної енергетики та комунальної інфраструктури", — сказав очільник Миколаївської ОВА Віталій Кім.
Підписання меморандуму у Гданську. Миколаївська ОВА
Меморандум також передбачає підтримку екологічно відповідального розвитку регіону, впровадження сучасних кліматично стійких рішень та посилення спроможності громад і місцевих інституцій, додали у відомстві.
Меморануд про передачу модульних котелень
Голова Миколаївської обласної ради Антон Табунщик підписав мемеорандум про співпрацю з громадською організацією Advantage UkraineЦе урядова інвестиційна ініціатива, створена у 2022 році для залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України. за підтримки Міністерства енергетики.
"Документ передбачає передачу області модульних котелень, що сприятиме сталому проходженню опалювального сезону та посиленню енергетичної стійкості громад".
"Це значна підтримка прифронтової області, що складає 15 мегават. Це може бути одна потужна установка або ж кілька менших, що дозволить використовувати їх точково за потреби для комунальних закладів соціального спрямування", — розповів Антон Табунщик.
Грантова угода про модернізацію систем водопостачання і водовідведення у Баштанській громаді та проєкт укриття в ліцеї
Міський голова Баштанки Олександр Береговий підписав грантову угоду з NEFCO про залучення 5,5 мільйона гривень для модернізації систем водопостачання та водовідведення.
"Модернізація проводиться саме для того, щоб підвищити якість та надійність послуг, а також стримувати зростання витрат у майбутньому", — написав Береговий у коментарях під своїм дописом.
Також очільник Баштанської міської ради зустрівся з керівницею відділу інвестицій у відновлення України Аурімою Ласіцкіне з Литви. Посадовці обговорили проєкт будівництва укриття подвійного призначення для ліцею в Баштанці.
"Проєкт реалізується Центральним агентством з управління проєктами Литовської Республіки під керівництвом директорки Лідії Кашубене за фінансової підтримки програми "Сусідство, розвиток і міжнародна співпраця — Глобальна Європа". Станом на червень 2026 року загальна вартість проєкту становить 152 мільйони гривень", — розповів очільник міської ради.
Ауріма Ласіцкене і Олександр Береговий. Олександр Береговий/Фейсбук
У рамках проєкту буде збудовано нове укриття подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційного укриття і облаштовано перехід до існуючого корпусу Баштанського ліцею, додав посадовець.
3 мільйони євро на розвиток Миколаєва — грантова угода з NEFCO
Миколаївський міський голова підписав грантову угоду на понад 3 мільйони євро для розвитку міста з NEFCO за підтримки уряду Данії, Міністерства закордонних справ Данії та Impact Fund DenmarkЦе державна фінансова установа розвитку, що належить уряду Данії. Фонд надає венчурний капітал, кредити та експертизу для реалізації комерційно життєздатних проєктів, повідомили 26 червня в міськраді.
"Для Миколаєва передбачено 3,083 мільйони євро грантових коштів та близько 300 тисяч євро співфінансування з міського бюджету".
Олександр Сєнкевич з представниками NEFCO. Миколаївська міська рада
У межах проєкту буде реалізовано:
- енергоефективну модернізацію дитячого садка;
- комплекс рішень для підвищення енергостійкості КП "Миколаївелектротранс": нову тягову підстанцію, сонячну електростанцію та систему накопичення енергії.
"Це практичні інвестиції, які зроблять міську інфраструктуру більш енергоефективною, надійною та стійкою до сучасних викликів", — написали у міськраді.
Що відомо про Конференцію з відновлення України 2026
Цього року захід присвячений секторам України, які найбільше постраждали від агресії РФ: енергетиці, критичній інфраструктурі та логістиці. Програму конференції поділили на п’ять тематичних напрямів:
- Бізнес. Цей блок присвячений мобілізації внутрішніх та іноземних приватних інвестицій для відновлення України з використанням сучасних фінансових інструментів, зокрема страхуванням воєнних ризиків. Особливий акцент буде на розвитку переробної та виробничої промисловості як бази для нової моделі економіки країни.
- Людський капітал. Цей напрям передбачає створення комплексної соціальної стратегії для відновлення людського потенціалу України. Йдеться про підтримку молоді, дітей та ВПО, реформування освіти й медицини, зокрема з програмами ментального здоров'я та протезування, а також розробку системи повернення ветеранів до цивільного життя.
- Місцевий і регіональний вимір. Відповідний напрям фокусується на ролі місцевої влади у відновленні країни. Зокрема, на URC 2026 обговорять формування стійких громад через модернізацію житлового фонду, створення децентралізованих енергетичних систем, розвиток міських і сільських територій та зміцнення місцевої економіки.
- Інтеграція до Євросоюзу. Напрям присвячений процесу вступу України до ЄС. Учасники конференції зосередяться на обговоренні реформ, економічній інтеграції з ЄС, забезпеченні верховенства права, реформуванні судової системи та держслужби, а також на дотриманні прав людини.
- Безпека й оборона. Цей напрям сфокусується на посиленні української ППО, розвитку безпілотних технологій, військовій мобільності та взаємодії у сфері розвідки. Окремі блоки будуть присвячені захисту промислових і енергетичних об'єктів, а також гуманітарному розмінуванню забруднених територій.
У межах конференції URC 2026 також діють Форум відновлення, бізнес-ярмарок та форум аналітичних центрів, який об'єднав експертів для обговорення відбудови України. Працювали інфраструктурна та енергетична платформи.
Прем'єр-міністерка Юлія Свириденко повідомила, що на Конференції з відновлення України URC2026 у Гданську було підписано 160 угод на суму понад 10 млрд євро.
Серед ключових результатів:
- 3,2 млрд євро — перший транш нового фінансового інструменту ЄС;
- 3,4 млрд доларів — угода зі Світовим банком;
- запуск Європейського флагманського фонду реконструкції України;
- створення Ukraine Transport Support Fund;
- 140 млн євро на житлові програми;
- угода з ЄІБ щодо відновлення і захисту доріг прифронтових регіонів;
- нові партнерства у сферах оборонної промисловості та енергетики.
