«Комусь потрібно виконувати цю роботу»: миколаївський піротехнік попри вибухову травму повернувся до розмінувань

Начальник піротехнічного відділення Павло Бондаренко у липні 2023-го під час розмінування території неподалік селища Тернові Поди, що на Миколаївщині, наступив на протипіхотну міну. Внаслідок уламкових поранень йому ампутували частину стопи та пальці. Та попри це у січні 2024 року Павло повернувся до роботи.

Про повернення до роботи та розмінування після травми Павло Бондаренко розповів кореспондентам Суспільного.

Павло Бондаренко працює у Державній службі з надзвичайних ситуацій майже 17 років. Спочатку обіймав посаду провідного інспектора, втім від початку повномасштабного вторгнення змінив кваліфікацію.

"Зараз працюю в частині піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування. Ну, наша робота полягає в тому, щоб очищати території ведення бойових дій, а також деокуповані території від вибухонебезпечних предметів", — розповів сапер.

Павло Бондаренко з міношукачем, 15 січня 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Другого липня під час розмінування території неподалік селища Тернові Поди Павло наступив на протипіхотну міну. У результаті чого йому ампутували частину стопи та пальці ноги. Після інциденту рідні сапера вмовляли його відмовитися від подальшої роботи з вибухівкою.

"Переживали, і сказали, що я не повинен працювати далі у цій сфері, але ж комусь потрібно виконувати дану роботу. Це робота, яка мені до вподоби".

"Близько п'яти місяців я відновлювався, був на лікарняному, але ж у країні триває війна, тому немає коли відсиджуватися. Потрібно далі працювати, очищати території, щоб населення могло безпечно проводити якусь господарську діяльність, перебувати у своїх будівлях, у приміщеннях", — каже Павло Бондаренко.

Павло тримає у руках український аналог протимінного взуття «Spider Boots», 15 січня 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Сапер показав український аналог протимінного взуття "Spider Boots". Говорить, з’явилися вони віднедавна і якщо працювати в них, то є більше шансів зберегти кінцівки. Зараз у підрозділі понад 20 пар. Коштує одна пара приблизно 17 тисяч гривень.

"Це спеціальне протимінне взуття. Воно зменшує травматизм серед особового складу, серед саперів у випадку, якщо наступити у даному взутті на протипіхотну міну, це не буде ампутації ноги, а лише максимум перелом", — говорить сапер.

Сапери проводять розвідку території на спеціальному взутті, 15 січня 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Пересувається Павло Бондаренко за допомогою спеціального взуття. Розповідає, продовжує працювати попри травму — з любові до професії.

"Стан після проведення реабілітації — ну, я готовий до виконання, ходжу, ну, нормально".

У його підпорядкуванні дев’ять саперів. Каже, найчастіше знаходять залишки касетних та артилерійських боєприпасів.

"Найбільше боєприпасів і замінована територія — це та, яка перебувала під окупацією. Я один з найперших, хто з розрахунків заходили у деокуповану Снігурівку, то перші враження мої були: дуже-дуже щільно заміновано, дуже багато залишених боєприпасів, нерозірваних боєприпасів. Там було дуже багато роботи", — пригадує чоловік.

Табличка-попередження «Обережно, міни», 15 січня 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Джерело

Новости Николаева