Миколаївщина відновлюється після бойових дій: які проєкти в планах на 2024 рік

У Миколаївській області станом на 18 лютого триває відновлення пошкоджених внаслідок бойових дій будівель, зокрема шкіл, дитсадків, закладів культури. Крім того, на 2024 рік заплановане будівництво фортифікаційних споруд.

Журналісти Суспільного в ефірі програми "Радіодень" поспілкувалися з експертами стосовно подальшого відновлення регіону.

Під час брифінгу в медіацентрі "Україна — Укрінформ" 12 лютого начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім зазначив, великі проєкти реалізувати складно, тому що вони потребують ресурсів.

Зокрема, вже було відновлено:

  • 244 багатоповерхівки;
  • 648 приватних будинків;
  • 71 заклад середньої освіти та 35 дитсадочків;
  • 18 закладів культури;
  • 113 закладів охорони здоров'я;
  • 12 адміністративних будівель;
  • 19 мостів тощо.

Віталій Кім під час брифінгу, 12 лютого 2024 року. Фото: скрін з відео.

За словами виконувача обов'язків директора Агенції Регіонального Розвитку Євгена Бабкова, організація почала залучати гранти на відновлення й розвиток територіальних громад, а також проаналізувала їх потреби з відновлення.

"За майже два місяці ми здійснили велику аналітичну, комунікаційну, організаційну роботу. Зв'язались зі всіма 52 громадами області. Ми взяли у них інформацію щодо стану водопостачання, економічної складової", — каже Бабков.

Також наприкінці 2023 року організація залучила гроші від ПРООНПрограма розвитку ООН., що дозволить створити мережу комунікаційників, які допомагатимуть громадам області у написанні грантових заявок.

"Це потрібно для того, щоб отримувати міжнародну допомогу від наших партнерів. Це, зокрема, надання медичних послуг. У нас велика проблема із водовідведенням і водопостачанням в області, поточний стан домогосподарств в області — зруйноване житло, підлягає або не підлягає відновленню", — каже виконувач обов'язків директора Агенції.

Окрім цього, організація планує реалізацію модульних поселень у регіоні, а також відновлення водопостачання.

"Люди зможуть підписати договір і придбати модульний будинок за одну гривню. Оселі можуть встановити безпосередньо на території свого зруйнованого помешкання", — говорить він.Модульний будинок зсередини в одній з громад Миколаївщини. Фото: Єлизавета Кротик/Cуспільне Миколаїв

Щодо водопостачання, каже Євген Бобков, є громади, де воно знищене або частково зруйноване внаслідок бойових дій, в агенції немає ще проєктів, але є фонди, з якими співпрацюють.

Що кажуть в ОВА

Радник начальника Миколаївської обласної військової адміністрації Ігор Бурда каже, на зараз Миколаївщина має значні потреби в забезпеченні населення питною водою.

"За підтримки фонду на території Миколаївщини вже відкрито дві мобільні системи очищення питної води – у Коблівській та Єланецькій громадах. У Єланці проблеми з питною водою були завжди, навіть до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Чотири населені пункти, ближні до села Ольгопіль Єланецької громади, де встановлена система, користуються цією установкою. Це майже 17 тисяч людей", — каже чоловік.

Радник начальника Миколаївської ОВА Ігор Бурда. Фото: Facebook-сторінка посадовця.

Обладнання питної води виробляють умовно за місяць, іноді декілька штук паралельно, але це залежить не від громади, а від того, як фонд збиратиме гроші та залучатиме спонсорів, пояснив Бурда.

Джерело

Новости Николаева