Життя після бойових дій: як відбудовують Партизанське на Миколаївщині

Партизанське — колишнє прифронтове село на Миколаївщині. Внаслідок російських обстрілів у 2022 році майже 90 відсотків будинків зазнали пошкоджень або руйнувань. У відбудові села допомагають волонтери та благодійні організації.

Які сталися зміни після відступу російської армії від населеного пункту дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Відновлена будівля сільради

Зі слів старости села Раїси Шульги, для тих, хто залишився без домівок встановили дев'ять модульних будинків. У двох з них облаштували Пункт Незламності та медпункт на літній період. За програмою ООНОрганізація Об'єднаних Націй. щотижня місцевим волонтери доставляють хліб, у селі працюють два магазини, відновили будівлю сільради.

"Адмінбудівля, коли ми повернулися, була геть розбомблена. Не було ні даху, ні вікон, навіть стін й дверей, нічого не було. Адміністрація Первомайська надала шифер. Ми своїми силами накрили. Своїми силами зробили ремонт. "Десяте квітня" нам дало вікна, двері", — каже Раїса Шульга.Пошкоджені будинки села Партизанське, 25 січня 2024 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

У будівлі сільради облаштували пункт здоров’я, оскільки попередній зруйнований обстрілами. Приймає відвідувачів медсестра, також приїжджають лікарі-волонтери.

"Вони надають консультації, роблять ЕКГ-обстеженняЕлектрокардіографія., загальне обстеження, загальний аналіз крові, ліпідограми. З ліками проблем немає. Їх нам надає наша установа Вітовський районний медичний центр при Мішково-Погорілівській сільській раді", — розповідає жінка.

Медсестра обстежує пацієнтку, 25 січня 2024 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Допомога жителям села

Будинок жительки Партизанського Катерини показує свій будинок, який також зруйнували російські обстріли. Говорить, важко стримувати сльози, дивлячись на рідне подвір’я.

"Якраз перед самою війною зробила ремонт хороший, газопостачання в мене вдома було. А зараз нічого. Я залишилась безхатьком", — пояснює вона.

Зараз живе у доньки та зятя, подала заяву на "єВідновлення".

Катерина та її будинок, 25 січня 2024 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Пошкоджень зазнала й оселя Ірини. У березні 2022 року вона виїхала, а повернулась в листопаді — стель не було, додає жінка. Полагодити будинок допомогли волонтери.

"Все попадало. Накрили плівкою. І так прожили до вересня. Зимуємо під дахом. І вже не страшні ні дощ, ні сніг, нічого", — говорить Ірина.

Ірина та її оселя, 25 січня 2024 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне МиколаївРемонт комунікацій та школи

З весни 2023 в Партизанському відновили електропостачання. Станом на січень 2024-го фахівці працюють над подачею газопостачання. До повномасштабної війни у селі було 86 газифікованих будинків.

"Чотири будинки вже підключені до газопостачання. Всі інші — ще не підключені. Є пориви, визначаємо, де є джерела газу", — каже інспекторка з соціальних питань Олена Бармятова.

Актуальною в селі залишається проблема водопостачання, розповідає староста Раїса Шульга. Через російські удари пошкоджені дві водонапірні вежі.

"Цю на початку села ми відремонтували своїми силами. Вже волонтери нам привезли 50 метрів труби, щоб відремонтувати пориви в центральній магістралі", — зазначає староста.Відремонтована вежа водопостачання, 25 січня 2024 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Ще одну обіцяли встановити представники благодійної організації, каже староста села. Відкритим залишається й питання відновлення школи, у пошуках фінансування.

"Хочеться, щоб школа була, хоча б невеличка, одноповерхова. На цей час у нас 35 діток, вони онлайн займаються", — говорить Раїса Шульга.

Школа, яка постраждала внаслідок обстрілів, 25 січня 2024 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Станом на січень 2024 в Партизанському проживає 187 людей, до повномасштабної війни їх було майже 600, каже жінка.

Джерело

Новости Николаева