«Боржників більше, ніж до війни». Чому у Миколаєві люди не сплачують борги ОСББ

У Миколаєві станом на 17 лютого деякі жителі багатоквартирних будинків протягом довгого часу не сплачують комунальні послуги. Попри те, що уряд скасував мораторій про нарахування пені Певна сума грошей або як відсоток від заборгованості. Їх ціль — стимулювати платника вчасно розраховувати за послуги.за несплату у 2022 році, все одно нічого не змінилося.

Про те, яка ситуація з погашенням боргів у місті дізнавалися кореспонденти Суспільного. 

За словами голови ОСББОб’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Свірідова, 7 та Херсонське шосе, 48 Євгена Королькова, люди, які перебувають за межами України або в інших містах мають сплачувати послуги, адже накопичується борг. 

"Якщо людина не хоче платити, то ми пишемо спочатку претензію, відправляємо офіційно через Укрпошту, де вказуємо, що у неї є борг та вона повинна його сплатити. Якщо боржник не реагує, то ми пишемо ще одного попереджувального листа, після цього позов до суду", — каже Євген.

Голова ОСББ Євген Корольков, 17 лютого 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Жителька Людмила понад 30 років живе в Інгульському районі Миколаєва. Працює бухгалтером в об'єднанні співвласників багатоквартирного будинку. Говорить, у будинку є щонайменше 10-20 боржників. Найбільша сума становить понад десять тисяч гривень з однієї квартири, каже вона.

"Борги в нас є, дуже великі. Ось тільки-но пройшов "клієнт" один, не платить вже понад шість тисяч і сказав: "Я платити не буду". Але послугами користується – водою, теплом, каналізацією, це ж робимо ми за власні кошти", — пояснює Людмила.

Жінка розповідає, підготували претензії надання до суду та надалі будуть стягувати гроші з боржників.

"Чого вони повинні користуватися послугами, які коштом інших мешканців квартир? Це ж так не годиться, треба платити всім, і тоді у нас все буде добре", — говорить Людмила.

Людмила, 17 лютого 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Голова об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Свірідова 7 та Херсонське шосе 48 розповідає, через скасування мораторію не зменшилася кількість боржників, каже Євген Корольков.

"Якби боржників не було б, то ми робили у 2-3 рази більше, ніж робимо зараз. Наприклад, зараз у нашого будинку, в одного майже 140 тисяч борг, в іншого — майже 90 тисяч борг у співмешканців. Такого, звісно, до війни ніколи не було, такого високого боргу", — зазначає Корольков.

Претензійний лист мешканцям, які не сплачують за послуги ОСББ. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Євген каже, вартість послуг становить — 5,90 та 5,50 (гривень за 1 кв. м — ред.) на різних будинках. За його словами, це дуже мало і тому на найближчих загальних зборах люди будуть обговорювати це питання щодо підвищення ціни на послуги за один квадратний метр.

Якщо мешканці будинків не сплачують борги, представники об'єднання співвласників багатоквартирного будинку мають право подати позов до суду, каже адвокат Андрій Саченко. 

"Компанія повинна здійснити заходи щодо належного сповіщення громадян, тих, які мають заборгованість про необхідність сплати боргу перед тим, як вживати дії зі стягнення відповідного боргу", — говорить Саченко.

Адвокат Андрій Саченко, 17 лютого 2024 року. Фото: Юлія Голокоз/Суспільне Миколаїв

Адвокат каже, за законамиПунктом 6 частини першої статтею 7 Закону., власність зобов’язує утримувати таке майно і здійснювати необхідні платежі збору, тому не залежно від того, за кордоном громадяни чи не за кордоном, вони своє майно зобов’язані утримувати.

Нарахування пені може здійснюватися за рішенням суду. Якщо заборгованість за комунальні послуги співмірна із вартістю квартири держава має право відбирати житло, розповідає адвокат. 

"Кабмін скасував вже зобов'язання на нарахування пені та санкції за спожиту теплову енергію. Тому на даний час, дійсно, ті боржники, які мають заборгованість повинні або сплачувати за той борг, який вже виник, або розв'язувати питання щодо реструктуризації вказаного боргу. В іншому випадку борг буде все одно накопичуватися", — пояснює Андрій Саченко.

Всі роботи виконуються із щомісячних внесків співвласників будинків, говорить голова ОСББ Євген Корольков.

Джерело

Новости Николаева