Автентична, а не імперська назва. Місто Баштанка на Миколаївщині не будуть перейменовувати

Український інститут національної памʼяті зробив висновок, що назва "Баштанка" не належить до російської імперської політики. Районний центр на Миколаївщині не підлягає перейменуванню.

Про це повідомив міський голова Баштанки Олександр Береговий.

Фото: Олександр Береговий/Facebook Це наша маленька перемога у питанні відстоювання інтересів нашої громади та її повну історичну приналежність до України. Міський голова Олександр Береговий

За словами Берегового, міська рада підготувала історичну довідку для підтвердження автентичності назви міста. Й Український інститут національної памʼяті погодився з місцевими фахівцями.

"Щиро дякую краєзнавцям, історикам та освітянам, які провели фахову наукову роботу. Я вдячний працівникам міськради, які вчасно підготували необхідні документи та всім баштанцям, які долучилися до онлайн-опитування про збереження найменування центру громади", — написав міський голова.

Баштанка в історичному контексті

За словами історика Юрія Котляра, ще у 1806 році державні селяни й козаки з Полтавщини та Чернігівщини створили нове поселення на казенних землях південної України. Звідси перша назва села — Полтавка. Пізніше вона була проголошена Баштанською республікою.

"Баштанщина піднялася на боротьбу проти російських окупантів. З 15 вересня 1919 року почали організовану боротьбу мешканці Полтавки. 30 вересня 1919 року сформовано штаб повсталих. З цього дня можна говорити про створення Баштанської республіки", — сказав Юрій Котляр.

За словами історика, Баштанська республіка мала чітку військову структуру, а територія республіки становила 1 500 квадратних кілометрів.

У Баштанку населений пункт перейменували у 1928 році.

Що відомо про перейменування населених пунктів Миколаївщини

  • 3 листопада 2021-го року уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь запропонував змінити назви декількох населених пунктів у Миколаївській області через їхній "російськомовний характер". Зокрема, зі слів Тараса Кременя, йдеться про такі населені пункти як Первомайськ, Южноукраїнськ, Арбузинка та Луч.
  • 27 липня 2023-го року набув чинності Закон України про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні й деколонізацію топонімів. Тепер рішення про демонтаж радянської символіки може приймати місцева влада.
  • У місті Южноукраїнськ 25-го вересня на засіданні комісії з перейменування підбили підсумки громадського обговорення щодо перейменування міста. Шляхом голосування найбільша кількість містян підтримала назву Південноукраїнськ.
  • Повернути історичне минуле та викоренити політичні мотиви. Як триває перейменування Первомайська на Миколаївщині.

Джерело

Новости Николаева